fbpx

הספרים שלי

הפרטיה הגדולה

הספר נכתב בהשראת אירועים אמיתיים.

הסיפור המרכזי בספר הוא חריג וחמור במיוחד.

מדובר בפעילות של שתי יחידות מודיעין נבחרות של המשטרה, ימ"ר צפון וימ"ר מרכז העוסקת בפרשה של הברחת 18 ק"ג הרואין מלבנון לישראל.

ימ"ר מרכז מובילים את הפרשה ועוקבים אחר החשודים שלהם בצורה מקצועית ומסודרת. רגע לפני שהם עוצרים את החשודים עם הסמים, ימ"ר צפון, בעורמה, פועל מאחורי גבו של ימ"ר מרכז וחוטף את העצורים והסמים ונמלטים מהמקום, כמו גנבים בלילה.

ימ"ר צפון לא בחל בפעילות בניגוד לנורמות, תוך רצף של שקרים, רמאויות, זיוף מסמכים ועד לדריכת נשקים שכמעט הביאה לירי דו צדדי בין שתי יחידות נבחרות מהמודיעין המשטרתי.

הספר מגולל את רצף האירועים בדגש על מפקד ימ"ר צפון שהינו שועל וותיק וערמומי מול מפקד ימ"ר מרכז המשרת במשטרה ובימ"ר רק שלוש שנים לאחר שהגיע מהצבא, שם שימש בתפקידו האחרון כסגן מפקד סיירת מטכ"ל.

'הפרטיה הגדולה', התרגיל המסריח שמתרחש בין מפקדים בכירים ביחידות המודיעין הגדולות ביותר במשטרת ישראל.

סיפור מרתק שגיבוריו הם מפקדים בעלי נורמות שונות לחלוטין.

הפרטיה הגדולה

לרכישת עותק מודפס נא לשלוח הודעה למס' 050-6278905

רוצים הקדשה אישית משלמה בלישה?
שלחו הודעה למייל או לנייד

מה מספרים על הספר

מהשעה עשר בבוקר אני שקועה בספר שלך..עכשיו סיימתי לקרוא. הספר מותח, מרתק מסקרן ומקפיץ את האדרנלין בגוף. מעניין לקרוא ולהבין שכל שנכתב זה מעינייו של שוטר בדימוס. אהבתי את ההסבר שלך בכל סוף עמוד לקיצורים ולראשי תיבות של משטרת ישראל. הספר מעביר מסר שהמשטרה היא אחראית על אכיפת החוק, ואין ספק ששוטריה מחוייבים לפני כולם. ובספר זה העברת את המסר בדיוק כמו שצריך וללא הנחה. אז כל הכבוד לך על אומץ ליבך!
טלי וואל
עצמאית
הספר החזיר אותי כמה עשרות שנים אחורה כיוון שהוא מתאר ברזולוציה גבוהה את ההתנהגות הארגונית ואת ההתנהגות האנושית בתוך המשטרה. את התרבות השורה במשטרה, שבה יחידה "חזקה" אוכלת יחידה "חלשה" במאבק על יוקרה. כך גם התנהגות המפקדים והשוטרים בה. הספר מתאר את אלה ע"י "דיאלוגים מהחיים". זה בעצם אינו ספר אלא תסריט. המחבר שם בפיהם של המעורבים את כל מעלותיהם וחסרונותיהם של המעורבים בצורה מאד מדויקת. אפשר כבר ללהק את השחקנים ולצאת לצילומי שטח. בהצלחה.
חזי לדר
(תנ"צ) לשעבר ראש מחלקת המודיעין של מ"י
שלמה היקר, ספר וסיפור לכל קורא, הכתיבה מאד מיוחדת. התחלתי לקרוא את הספרו מרגע קריאת הספר, לא הפסקתי עד לסיום. הפרקים מחולקים יפה ומדויק. בשבילי להחזיר אותי אחורה לשנות האלפיים בהם עסקתי כרמ"ח מודיעין במרחב גליל וקצין סוכנים. כתבת נכון לגבי היריבות והמלחמות בין הימרים, זו הייתה המציאות בעבר. כיף לקרוא את הספר וממליץ לכולם לקרוא את הספר "הפרטיה הגדולה" אני מאמין שהקורא יהנה מקריאת הספר המדהים והמרתק.
שלמה שרביט
קצין משטרה בכיר לשעבר
אם אתה שוטר, אתה מרגיש מיד בבית, בתוך העלילה. מכיר את האנשים, את התרבות, את האווירה ואת הדילמות והמלחמות, בארגון הייצרי הזה, המפיק מאנשיו נאמנות ואהבה אין קץ, מהולה בתחושת חוסר נוחות, שהולכת וגוברת עם השנים. אם אתה אזרח, אתה נחשף לעולם מרתק ומוזר, שונה מאוד מכל מה שחשבת על עבודת משטרה.
דר' פנחס יחזקאלי
בעלים ועורך ראשי של האתר 'ייצור ידע'

מאמר של ד"ר פנחס יחזקאלי על הספר "הפרטיה הגדולה"

יש משהו מיוחד באיש משטרה וותיק ומוכשר שכותב רומן על משטרה: ... אם אתה שוטר, אתה מרגיש מיד בבית, בתוך העלילה. מכיר את האנשים, את התרבות, את האווירה ואת הדילמות והמלחמות, בארגון הייצרי הזה, המפיק מאנשיו נאמנות ואהבה אין קץ, מהולה בתחושת חוסר נוחות, שהולכת וגוברת עם השנים. אם אתה אזרח, אתה נחשף לעולם מרתק ומוזר, שונה מאוד מכל מה שחשבת על עבודת משטרה.

זהו ספרו השני של שלמה בלישה, קצין מודיעין וותיק, ששרת במשטרה בימים שהמודיעין היה יישות עצמאית, עוצמתית וגאה. הרומן הראשון שלו 'הפוכה' עסק ביחסם של אנשי המודיעין לחוק, כמשהו שאיננו חל עליהם...

הרומן החדש, 'הפרטיה הגדולה' עוסק במלחמות האגו בין שתי יחידות מרכזיות (ימ"רים); שגם בהן, החוק והנוהל אינם רלוונטיים; והיריב איננו העבריין, אלא היחידה האחרת, שמתמודדת מולה על תפיסות סמים; על כתבות מפרגנות בתקשורת; ועל תעודות הצטיינות.

בלישה כינה את הספר שלו בשם' פרטיה'. בשפת השוטרים - שאנשים מן החוץ לא יבינו - 'פרטיה' היא תרגיל מלוכלך; שבו, גוזל האחד את פרי עמלו של האחר. גם את הרומן הקודם הקפיד בלישה לכנות בשם הלקוח מהעגה המשטרתית: 'הפוכה': משמע, השגת מטרה בדרך עקיפה. מהסיבות הלא נכונות לכאורה.

סיפורי הרקע לעלילה - מה שורם לשוטרים להרגיש בבית - מכניס אנשים מבחוץ לעולם שונה ומיוחד: העלילה מלמדת על האופן שבו מתבצעות הברחות מגבול לבנון; על דרכי הפעולה של עבריינים; על העובדה שההבדל בין שוטרים לעבריינים הוא רק בכך, שצד אחד נושא תעודת שוטר והאחרים לא...; על מפקדים המקדמים אנשים - שלא היו מתקדמים בלעדיהם- כדי להרוויח נאמנות מוחלטת מצידם; של קצינים בודקים ש'מורחים' את המציאות למעל ה'בוסים' והחברים שלהם; וגם של אהבות - נכונות ונכונות פחות - בתוך המשטרה, כי תרבות ייצרית מייצרת גם סביבה ייצרית ביחסים שבינו לבינה...

בלישה הוא בעצם סופר מחאה שאוהב את הארגון שבו גדל אך חש חוסר נוחות רבה מהאופן שבו הוא מתנהל. הוא מתאר מערכת מעוותת, שההצלחה בה נמדדת בכותרת בעיתון ובתעודות הערכה, בלי שום קשר מה טוב או רע לאזרחים, שאותם אמורה המשטרה לשרת... "החלטתי לכתוב את הספר" - הוא כותב בפרולוג - בתקווה שהפיקוד העליון יהיה די אמיץ לנקוט יד קשה כלפי מפקדים שסורחים, תוך חשיבה רק על טובתם האישית.

אבל בניגוד לצפי, בלישה לא מצייר עבורנו טוב מוחלט להזדהות איתו ורע מוחלט לשנוא. הוא משאיר אותנו עם אמפתיה גם לדמות הבעייתית בסיפור; ונותן לנו 'לנסות להוציא את הערמונים מהאש'; ולנסות לפתור את הדילמה, בכוחות עצמנו.

גיבור סיפורו של בלישה הוא אריק ברק, מפקד היחידה המרכזית של מחוז המרכז, שמגיע לתפקידו ולג'ונגל המשטרתי הכרוך בו מסיירת מטכ"ל, כשהוא טעון בערכים וברצון טוב; ולוקח אחריות פיקודית על תקלות, עד שהוא מבין בדרך הקשה, שבג'ונגל,כדי לשרוד, נלחמים גם בעמיתים; וכל אחד לעצמו. הספר מתאר את האוופן שבו הוא 'מתיישר' (או אם תרצו, מתעקם...) לתוך המציאות המשטרתית ש'מבייתת אותו'.

... אתה מגיע לגוף כמו משטרה - מעיד אריק על עצמו בספר - ומטבע הדברים, אתה מצפה ליושרה של אנשים, לאחדות ולשיתוף פעולה שקוף ומלא עם יחידות משטרה אחרות שאתה עובד איתן. זה המסר שהעברתי לאנשים שלי כשהגעתי לפקד על הימ"ר, בשיחת הפתיחה שלי. דיברתי איתם על 'אחד בעד כולם, כולם בעד אחד', אמרתי להם שהמטרה המרכזית היא לתפוס עבריינים ולהכניס אותם לכלא, ופחות חשוב איזו יחידה עשתה זאת. אנחנו משטרה אחת ולכולנו אותה מטרה. לאט־לאט, אני מבין שהייתי נאיבי בחשיבה שלי כשדיברתי איתם. הם חשבו שאני איזה עב"מ, כי בתכל'ס אחד אוכל את השני, אחד מרמה את השני, אחד מסתיר מהשני מידעים, כי הם לא סומכים אחד על השני. תשמע, זה הזוי, זה האנטי תזה למה שחשבתי, זה הפוך ממה שקורה ביחידות המיוחדות שבהן הייתי בצבא, וזה לפעמים מתסכל, קשה לי להבין ולקבל את זה. אני לא מוצא את ההיגיון בלא לשתף פעולה בצורה פתוחה ושקופה".

גם אנחנו לא מוצאים את ההיגיון כמוהו; אל בדרך מעוותת משהו, מבינים אותו, ואת התהליך שעבר. התרבות הארגונית שמצייר בלישה בספר, ביד אמן, מצליחה לחברת גם אותנו...

אל תחמיצו!

שלמה בלישה הפוכה

לרכישת עותק מודפס נא לשלוח הודעה למס' 050-6278905

הפוכה - לא תאמינו איך זה עובד...!

הספר "הפוכה-לא תאמינו איך זה עובד…! מאפשר הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של עבודת המודיעין במשטרת ישראל. לראשונה קצין משטרה בכיר מספר בגילוי לב כיצד באמת מפוענחים פשעים, איך פועל המודיעין ואיפה עוברים הקווים האדומים.
לצד תשבחות, המחבר גם מעביר ביקורת נוקבת על פעילות המודיעין שלעתים מפענחת פשעים בדרכים לא מקובלות, עד כדי דריסת רגל גסה של החוק.
לא פעם בלישה קיים שיחות פתוחות עם אנשי מודיעין רבים שהגיעו להכשרות השונות כשהיה מפקד בית הספר למודיעין של משטרת ישראל ולא מעט מאנשי המודיעין התבטאו בחופשיות: "אי אפשר לעבוד על פי הספר, ולהצליח".
מה מניע את השוטרים לפעול בניגוד למוסכמות?
האם מפקדים מעודדים פעילות שכזו? ואיך המשטרה כגוף שומר חוק מגיב?
חשיפה אמיצה של אנשי המודיעין, לשיפוטכם.

מה מספרים על הספר

ממליץ בחום על הספר ״הפוכה לא תאמינו איך זה עובד״ רותקתי שלושה ימים עד שסימתי אותו , הספר ערוך וכתוב בצורה יוצאת מן הכלל , שלמה יישר כח וממתין לספר הבא . מסכים עם יוסי פרינטי ועם מוקי זנדברג ושוב מומלץ לכל האנשים מקהילת המודיעין ומחוצה לה .
Shimon Rozinger
ספר פשוט ענק! אני קורא כל יום פרק אתה יודע למה? כדי שהוא לא יסתיים. ספר פשוט מושלם, קריא, ברור ופשוט כייף לקרוא אותו.
אורי יונה
"אתמול בלילה התחלתי לקרוא את הספר שלך ועד עכשיו (צהריים) אני לא יכול לעזוב את הספר. הספר מרתק, החזיר אותי 20 שנה אחורה כשהייתי בלש. הסיפורים בספר ממש מזכירים לי את התקופה שהייתי במודיעין, אותם מקרים, אותם פרשיות. נכנסת לדקויות בספר שרק מי שהיה שם, מכיר את זה. כל הכבוד ובהצלחה ואני בטוח שתמכור אלפי עותקים של הספר".
ניצב (גימ') יוסי פריינטי
הספר "הפוכה" הותיר אותי נפעמת. בחכמתך הרבה אפשרת לי הצצה נדירה לעולם של המודיעין המשטרתי. ספרך נקרא בנשימה אחת. פשוט מרתק.
עו"ד טלי גוטליב

לרכישת עותק מודפס נא לשלוח הודעה למס' 050-6278905

רוצים הקדשה אישית משלמה בלישה?
שלחו הודעה למייל או לנייד

הפוכה + הפרטיה הגדולה

כל הזכויות שמורות לשלמה בלישה 2021© האתר עוצב ונבנה על ידי GOLMEDIA

דילוג לתוכן